gss

25 YAŞ VE ALTI VATANDAŞLARIN GSS BORÇLARI

Hükümet tarafından 25 yaş ve altındaki kişilerin genel sağlık sigortalarına yönelik yapılan düzenleme ile birlikte borçların silineceğini açıklanması tüm Türkiye’de büyük bir beklenti yaratmış durumda. 25 yaş ve altındaki kişilerin tüm genel sağlık sigortası borçlarının herhangi bir kritere bağlı kalmaksızın silineceği açıklandıktan sonra özellikle yüksek borçlara sahip olan kişiler bu düzenlemenin bir an önce yasalaşması ve yürürlüğe girmesini bekliyor.

Konu ile ilgili elde edilen bilgilere göre şu an için yürürlüğe giren bir uygulama bulunmadığı gibi düzenleme tasarı aşamasında.

Bu konuda 25 yaş ve altının hedef alınması 25 yaşın üstünde olan ve GSS borcu bulunan vatandaşlar tarafından da tepki ile karşılanmış durumda. Öyle ki Türkiye genelinde pek çok vatandaşın milyarlarca borcu bulunduğu için bu tip düzenlemelere sektörde ihtiyaç duyuluyor. Genel sağlık sigortasının yaşattığı bu mağduriyetin giderilebilmesi adına uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda herkesi kapsayacak bir düzenlemenin yapılması gerektiği belirtilirken vatandaşların SGK’ya toplamda  6.5 milyon lira GSS borcu bulunuyor. GSS borcu bulunan vatandaşların sayısı ise 4.5 milyon civarında.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda Genel sağlık sigortasının yürürlüğe girdikten sonra büyük sorunlara yol açtığı ve bu sorunların vatandaşları maddi açıdan zorladığı belirtilirken bu sorunların giderilmemesi halinde ciddi ekonomik sıkıntıların yaşanabileceği üzerinde duruluyor.

Bu bakımdan genel sağlık sigortası ile ilgili yapılan düzenlemelerin bir an önce çözüme kavuşturulması ve tüm vatandaşları kapsayacak bir şekilde yürürlüğe girmesi isteniyor. Vatandaşlar tarafından yapılan açıklamalarda da talepler bu yönde olurken genel sağlık sigortası ile ilgili nasıl bir adımın atılacağı ise merak ediliyor. Şu an için sadece 25 yaş ve altındaki kişileri kapsayan düzenlemelerin bir an önce düzenlenmesi ve tüm vatandaşları kapsaması ise vatandaşların tek isteği.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir