bes

BİREYSEL EMEKLİLİK GÜVENCESİ NEDİR?

Bireysel Emeklilik, insanların gençlik dönemlerindeki fon alarak yaptıkları birikimleri, Yaşlılık dönemlerinde değerini kaybetmeden kullanabilecekleri güvenli ellerde fon olarak biriktirdikleri birikimleridir. Bireysel Emeklilik Sistemi ayrıca emeklilik döneminde bizlere ek gelir sağlayarak hayatımızın ileriki dönemlerinde rahat bir şekilde maddi sıkıntı yaşamadan yaşantımızı idare etmemize olanak sağlar. Aynı zamanda iç bir sosyal güvencesi olmayan insanlar için de bireysel emeklilik sistemi bir gelir, evlerine girecek bir bütçe rahat yaşam için bir brikim olacaktır.

Bu sistem üçer aylık periyodlarla dış denetimine güvenlik açısından tabi tutulurlar, ayrıca her Sene düzenli olarak T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından güvenle denetlenir, bu birikimler hiç bir zaman ne haczedilebilir, ne de rehin edilebilir.

Bireysel Emekliliğe Ne Zaman Girilir?

Bu sisteme 18 yaşını doldurup reşit sayılan her insan, katkı payını ödeyerek kayıt yırabilir.10 yıl ödemek koşuluyla ve 56 yaşını doldurmak suretiyle, bireysel emekliliği hak edebilir. Ve bu birikimleri bu koşulları sağladıktan sonra istediği şekilde kullanabilir. İstenildiği takdirde eşimize, sevdiklerimize katkı payını ödeyerek ileriki yaşamlarını daha rahat yaşamaları açısından maddi olarak destekte

Bireysel Emeklilik Takibi

Ayrıca bu sistemde ileriki dönemlerimizde gelirimizi yüksek tutmak istiyorsak, katkı paylarımızın fiyatını arttırabilir, birikimlerimizi biriktirdiğimiz fonlarımızı takip ederek yönlendirme imkanına sahibiz. Maddi açıdan rahat olmadığımız dönemlerde katkı payını ödemeye ara verebilir, dilediğimiz zamanda ödemeye devam edebiliriz. Emeklilik sözleşmesini imzalanmadan bu sistemden vazgeçip, o zamana kadar ödediğimiz birikimlerimizi güvenle geri alabiliriz.

Kişilerin bireysel emeklilikten çıkma noktasında bazı detaylara dikkat etmesi gerekir. Özellikle erken dönemde kişilerin çıkması halinde içerideki 500 TL gibi bir kısım alınabilir. Bu cayma bedeli gibi bedeller olduğu gibi kişiler bu detayları başvuru sırasında mutlaka öğrenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir