e devlet sorgulama

E Devlet Sorgulamaları

E-devlet Sistemi Nedir ve Nasıl Giriş Yapılır?
E-devlet sistemi şimdiye kadar oluşturulmuş en kolay sistemlerden bir tanesidir. Her yaştan insanın kullanabileceği bir sistem olan e-devlet sistemine girişte sistemin kendisi kadar kolaydır. Bu sistem sayesinde artık SGK ve diğer devlet kurumları ofislerindeki bekleyişler tarihe karışmıştır. Bu sistem sadece sigortalı çalışanlar için değildir. Bütün kamu kurum ve kuruluşları e-devlet sisteminden yararlanabilirler.

E-devlet sistemine giriş 3 yöntemle yapılır. İlk olarak e-devlet şifresi ile giriş yapılır. İkinci olarak mobil imza kullanılabilir. Son olarak da elektronik imza kullanılır. E-devlet sistemi sadece e-devlet şifresinden ibaret değildir. E-devlet sistemi sayesinde istenilen bütün işlemler gerçekleştirilebilir. Bu sistemle borç sorgulama, emeklilik hesaplama, emeklilik yaşı hesaplama ve daha bunlar gibi bir sürü sorunuza cevap bulabilirsiniz. E-devlet şifresini kullanabilmek için e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-devlet şifresine ulaşmakta çok basittir. Tek yapılması gereken herhangi bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi almaktır.

E-Devlet Girişi İçin: https://www.turkiye.gov.tr/

E-devlet şifresi e-devlet sistemine girişimizi kolaylaştırmak ve güvenliğimiz sağlamak için kullanılan şifredir. E-devlet şifresini kullanarak e-devlet sistemi üzerinden bütün sorgulama işlemlerimizi yapabiliriz. SGK getirdiği uygulamalar sayesinde artık hayatın her alanında kolaylıklar sağlamıştır. Biz çalışanların kendimizle, işlerimizle veya emekliliğimizle ilgili herhangi bir bilgiye ulaşmak için ne kadar uzun zamanlar harcadığını biliriz.. artık bu boş vakit kayıpları tarih olmuştur. E-devlet sistemi sayesinde e-devlet şifresi kullanılarak daha kısa zamanda daha güvenli bir şekilde sisteme giriş yapabiliriz. E-devlet sisteminin en güzel taraflarında bir tanesi zaten şifre alarak giriş yapılabilmesidir. Düşünün ki eğer şifre olmadan giriş yapılan bir sistem olsa ve bilgileriniz başkasının eline geçse bu durumda ne kadar zor bir durum yaşanır. Ama e-devlet sayesinde bu gibi riskli durumlar önlenmeye çalışılmıştır.

E-devlet Şifresine Nereden ve Nasıl Ulaşabiliriz?

Eğer bu soruyu sorduysanız hemen cevabını verelim. E-devlet şifresine ulaşmak da sisteme giriş yapmak kadar kolaydır. Tek yapmanız gereken herhangi bir PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizi kullanarak şifre almaktır. Yapılacak bu işlem sonunda kendi belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer sisteme giriş yapmak isterseniz eğer sizin için vereceğimiz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

E-Devlet Kapısı

Çalışanlar olarak bizler devlet dairesinde bir işimiz olduğunda bunun ne kadar uzun süreceğini biliriz. Çünkü çalışan milyonlarca insan var ve bu insanların işlemlerini aynı anda yapmak mümkün değildir. Tabi ki eskiden mümkün değildi. Uygulamaya konan e-devlet sistemi sayesinde bu türden işlemleri artık kendi başımıza, kimsenin yardımını almadan yapmak mümkündür. E-devlet kapısına ulaşmak için sadece yapılması gereken e-devlet şifresine sahip olmaktır. 

Edevlet şifresini de herhangi bir PTT şubesinden kimliğinizi göstererek alabilirsiniz. E-devlet kapısı sayesinde artık sorgulama işlemleri daha kolaydır ve daha az zaman harcayarak yapılabilmektedir. Hepimiz kendimizden, dedelerimizden, babalarımızdan biliriz SGK ile ilgili en ufak bir bilgiye ulaşmanın ne kadar uzun zaman aldığını. İşte bu yöntemler sayesinde artık tarih olmuştur. Sizinde aklınıza takılan veya sorgulama yapmak istediğiniz herhangi bir konunuz varsa ve e-devlet şifresi almış iseniz sizin için verdiğimiz bağlantıyı kullanarak e-devlet kapısına ulaşabilirsiniz.

SGK Sorgulamaları

SSK sorgulama işlemi kolay işlemlerden biridir. SGK tarafından uygulanan internet aracılığı ile sorgulama sistemi sayesinde bu sorgulama işlemi için çok kısa süreler yeterlidir. E-devlet SSK sorgulama sistemide yine basit ve net bilgiler alabileceğimiz bir sistemdir.E-devlet SSK sorgulama işlemi için yapılması gerekenler oldukça basittir. E-devlet sistemi ile sorgulama yapmak için temel olarak bilmemiz gereken sadece bilgisayar kullanımınıdır. E-devlet sistemine giriş yapabilmek içinde sadece e-devlet şifresine ihtiyacımız vardır. E-devlet şifresini nereden, nasıl alabiliriz der iseniz de eğer yapmanız gereken oldukça basittir. Herhangi bir PTT şubesine giderek kimlik bilgileriniz ve e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-devlet şifresi her bakımdan daha kullanışlı ve güvenlidir. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra e-devlet SSK sorgulama yapabilirsiniz. Eğer şifreniz varsa ve hemen E-devlet SSK sorgulama işlemini yapmak isterseniz yazımızın sonunda vereceğimiz bağlantımızı kullanarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir