genel sağlık sigortası

Genel Sağlık Sigortası

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 1 ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilen değişiklik ile ülkemiz vatandaşların her biri zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamı altına alındı. Bu yeni sigorta sistemine göre bu sağlık sigortası kapsamında devlet tarafından sağlanmakta olan yardımlardan yararlanamayan kişiler, GSS prim ödemeleri ile sağlık yardımlarından yararlanabilme olanağına sahip olabilmektedirler.

Bu yeni sağlık sigortası kapsamında 18 yaşını doldurmuş olan her bir birey Genel Sağlık Sigortası prim borcu kapsamı altın alınmaktadır. Bu neden dolayısı ile 18 yaşını doldurmuş olan her bireyin mutlak suret ile gelir tespiti yaptırması gerekmektedir. Bu gelir tespiti ile ortaya çıkacak gelir devlet tarafından belirlenmiş olan asgari ücretin 1/3’ünden az ise Genel Sağlık Sigortası primi devlet tarafından ödenerek sağlık yardımlarından yararlanabilme olanağına sahip olabilmektedirler.

Genel Sağlık Sigortası Prim Hesaplaması

Ancak gelir tespiti sonucunda belirlenen gelir, koşul olan asgari ücretin 1/3’ünden daha fazla ise artan oranlarda artan gelire göre prim ödemelerinin yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durumda da aylık geliri asgari ücretin 1/3’ü ile asgari ücret arasında olan kişiler asgari ücret/3 TL x %12 oranında prim ödemesi yapmak zorundadırlar.

Eğer aylık gelir, asgari ücret ile iki katı arasında ise asgari ücret x %12 oranında prim ödemesi gerekmektedir.  Ayrıca aylık gelir, asgari ücretin 2 katından fazla ise asgari ücret x 2 x %12 TL oranında prim ödemesini yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir