gss borç sildirme

GSS Borç Sildirme

Genel Sağlık Sigortası sistemine geçilmesi ile birlikte vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun Genel Sağlık Sigortası prim borcu ortaya çıkmaktadır. B u durumda bazı durumlarda yaşanan aksaklıklardan da meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda vatandaşlar GSS borç sildirme işlemlerini gerçekleştirerek hatalı olarak oluşan bu Genel Sağlık Sigortası prim borçlarından kurtulabilmektedirler.

GSS Borç Sildirme Şartları Nelerdir?

GSS borç sildirme işlemi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların başında ise elbette ki öğrenim hayatlarına devam etmekte olan kız öğrenciler gelmektedir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalan kız öğrenciler öğrenci olduklarına dair belgeyle SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak tahakkuk eden prim borçları sildirebilirler. Bu işlem 25 yaşını doldurmamış ve öğrenim hayatına devam eden erkek öğrenciler içinde geçerlidir.

Çeşitli sebeplerden dolayı yurt dışında olan kişiler ikamet ettikleri adreslerini değiştirmedikleri için GSS prim borcu çıkarılan kişiler ikamet adreslerini yurt dışında oldukları ülkeye aldırmak sureti ile yurt dışında kaldıkları sürelerde göz önünde bulundurularak GSS prim borçlarını sildirebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir