gss

GSS İtiraz Dilekçesi

Her vatandaşımızın sosyal güvence altına alınması amacı taşınarak, geliştirilen ve hizmete sunulan bir sigorta sistemi olan Genel Sağlık Sigortası sistemi sayesinde ülke genelinde her vatandaş, GSS kapsamında bulunuyor. Ancak yeni geçilen bu Genel Sağlık Sigortası ile birlikte pek çok vatandaşımızın GSS prim ödemeleriyle ilgili olarak sorunlar ortaya çıkabiliyor. Genel Sağlık Sigortası bazı durumlar kapsamında istenmeyen borçların oluşmasına neden olabilmektedir.

GSS İtiraz Dilekçesi Nedir?

Bunun nedenleri arasında gerekli işlemlerin yapılmaması ile birlikte vatandaşların işlemlerinde gecikmelerin olmasıdır. Ancak GSS prim borcuna ilişkin olarak vatandaşların itiraz hakkı bulunmaktadır. Vatandaşların eğer geçerli bir nedenleri bulunuyor ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na Gss borç itiraz dilekçesi ile GSS prim borcuna ilişkin olarak itirazda bulunulabilmektedir.

Ülkemizde liseden mezun olan  üniversiteye giriş yapan öğrenciler, yurtdışında eğitim için giden öğrenciler, yurtdışında çalışan kişiler, 25 yaşını geçmemiş erkek öğrenciler,  askerlik hizmetinde bulunan kişiler ve daha pek çok benzeri durum nedeni ile vatandaşların GSS ’ye otomatik olarak geçişi, çoğu vatandaşımızın haksız yere GSS prim borcunun oluşmasına neden olabilmektedir. Ancak GSS itiraz dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na geçerli bir sebep ile başvurulduğu takdirde, GSS prim borçları silinebilmektedir.

“GSS İtiraz Dilekçesi” için 113 yorum

 1. Merhabalar 23 yaşındayım Açıköğretime 2009 yılından beri kayıtlıyım . 2010-2012 yılları arasında da 2 senelik üniversite okudum.Bu güne kadar öğrenciliğim devem etmesine rağmen adıma 5000 TL lik borç tahakkuk ettirilmiştir. Gelir tespiti yaptırdığım halde Ocak 2012 yılından itibaren en yüksek primden borç tahhakkuk ettirilmiştir. 2 defa sosyal güvenlik kurumuna itirazda bulundum. Ve bana cevap olarak itiraz dilekçemin kabul olmayacağını söylerek dilekçemi almadılar. Ve buna ek olarak öğrenciliğim hala devam etmektedir ve öğrencilerin bu borcu öğrenci belgeleriyle sildirilebildiğini biliyorum . Ama sosyal güvenlik kurumu yetkilileri babamın hiç sigortası olmadığı için benim öğrencilik affından yararlanamıyacağımı bu borcu ödemem gerektiğini söylediler . Madem ben öğrenciysem ve devletimiz eğer gerçekten sosyal devletse ve babamın sigortasız olması suç değilse devlet bu borcu hergün 1 TL artırarak neden bana en yüksek miktarda ödettirmek istemektedir.Ve ne zaman şu torba yasa çıkacaktır.Ve benim babamın sigortası olmadığı için ben bu yasadan faydalanabilcekmiyim .Gelir tespitim geçmişe dönük olabilecek mi?

  1. Halil bey sizin gibi durumu belirsiz bir çok kişi bulunmaktadır.Açık öğretim okuduğunuzu söylemişsiniz acaba ayrıca başka bir işte çalışıyormusunuz.Eğer yarım gün gibi sürelerde sigortalı çalışıyorsanız, sigortanızın tamamlanması için Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınırsınız.

 2. 2012-2013 arası 8 ay sigortasız görünüyorum ve benim bunda bugün haberin oluyor 1445 tl gibi bir ücret yansımış elime herhangi bir tebligat mektup falan geçmedi ve ben bu havadan gelen devletin resmen kazık attığı parayı haciz gelse yine ödemem nedir bu üçkağat ?

 3. ben 16/01/2013 tarihinde okulum bitti ve 5 ayda sigortalı idim 12 ci ayda işten çıktım tekrar 5 ci ayda sgk lı idim bana 3398,25 tl borç çıkmış

  1. Duygu hanım SGK ya giderek çalıştığınız dönemlere ait GSS prim borçlarınızı sildirebilirsiniz.

 4. Bu 2012-13 arasındaki 8 aylık 1445tl lik borçla ilgili yarın SGK ya gidicam bununla ilgili itiraz işlemlerinde hangi adımları izlemem gerekiyor ?

 5. 2010 yilindan beri yurtdisindayim.25 donemlik 3200 tl uzerime borc gozukuyor.Adresim hala Turkiye.Pasaportumum Turkiyeden cikis ve giris tarihi bu borcun olustugu tarihlerde yurtdisinda oldugumu gosterdigi ve gelir tespiti yaptiramadigim icin borcun silinmesine delil teskil eder mi?

 6. Merhaba Gelir tespitinden sonra birikmeye başlayan borç kişi öğrenci olana kadar sağlık sigortasını kullanmazsa siliniyormu ?

 7. merhaba ben 2011 yılında liseden mezun oldum .
  daha sonrasında 2 aylık bir yerde çalıştım ve cıktım daha sonrasında bir süre çalışmadım yaklaşık 1.5 senedir çalışıyorum ve şuan öğrenciyim aöf den ve gerçekten gss den bi habermişim şans eseri bir baktım 3440 tl borç var ne yapmam gerekir?

  1. Sennur hanım öğrenci olduğunuz dönemlere ait gss prim borçlarınız varsa öğrenci belgenizle bu borçları sildirebilirsiniz.

 8. Merhaba, ben 28 yaşındayım ve öğrenciyim. Adıma aylık 106 tl olmak üzere toplam olarak şu an 2500 tl borç çıkarılmakta. İlk gelir tespiti yapıldığında ikametim Ankara’ydı ve bir ay sonra Çorum’a aldırdım. Geçen hafta itibariyle bu borcun nasıl silineceğine dair danıştığımda ‘ İkametin Çorum’da gözüküyor, gidip orda tekrar yaptırırsan silinir’ dediler. Gidip yaptırdığımda hiç bir gelirim olmadığı göründü ve prim ödemeyeceğime dair bir belge aldım. Fakat şimdi nerde nasıl sildireciğimi bilmiyorum. Kurumdaki insanlar yardımcı olmuyor malesef. Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Deniz hanım gelir testi belgesini SGK müdürlüğüne götürünüz.SGK çalışanları yardımcı olmak zorundadırlar.

 9. Merhaba ben turizm sektöründe sezonluk çalışan biriyim, kış aylarında çalışmadığım dönemler için pirim borcu çıkarılmış adıma, bu hal içinde itiraz edip borcu sildirebilme şansım varmı acaba?

  1. Abdullaf bey maalesef sigortasız olduğunuz dönemlerde GSS kapsamına alındığınız için adınıza GSS prim borcu tahakkuk ettirilir.

 10. emekli sandığından 31.12.2011 tarihinde işten ayrıldım ve 15.04.2012 tarihinde memurluga devam ettim simdi gss pirim borcu çıkıyor 2.571.62 tl neyapmam lazım

 11. Çalıştığım ve sigartalı olduğum bir dönem için 2500 TL. borç çıkarılmış. Çalışmadığım 4 aylık dönem için de muhtarlıktan almış olduğum FAKİRLİK KAĞIDIM var. Kaymakamlıktan sordum, orada görev yapan kişilerin hiç bir şeyden haberleri yok ve bilgi veremiyorlar… Bana bu konuda bilgi verilmesini talep ediyorum….

  1. İlknur hanım çalıştığınız dönemlerin borçlarını SGK ya giderek sildirebilirsiniz.

 12. merabalar liseden ayrılalı 2 yıl oldu üniversite sınavına hazırlanıyorum hiç ssk lı olmadım ve çalışmıyorum sınava hazırlanıyroum tesadfen baktığımda 3000 tl lik bir borç çıkmış görüyorum maddi durumm yok ben nasıl fergat ederim acaba ya da ödemek zorundamıyım?

 13. simdi bu yasa01.01.2012de çktı bende 9ay snra yani 03.09.2014te üniversteye kaydolarak öğrenci oldum lakin bu 9aysüre içnde öğrencideğildm bana 1mlyar küsürborç çıkarldı bunu sidremezsnz ödeyeksnz dediler bunu çözümü varmı af çkackmı neypmam gerek ??????

 14. Her dönem öğrenci belgemi götürüp vize yaptırdıgım halde suan borcum gozukuyor 2012 den beri benım ünüversite öğrenciliğim aralık olarak daha 2014-2. ayda bitti. ne yapabilrim şuan öğrenci degilim ama borcun bulundugu dönemde öğreniydim. ve vize yaptırıyordum.

 15. ünüversite hayatım boyunca öğrenci belgemi götürüp vizemi yaptırdım babamın üstüne.
  Hatta bir keresinde geç yaptırdıgım için borc çıktı öğrenci belgemi verince silindi ama nedendir bilmem 2012den beri borcum gozukuyor. benim üniversite öğrenciliğim bile daha yeni bitti. 2014-2.ay. şuan öğrenci değilim fakat borcun yansıtıldıgı tarihte öğrenciydim. bu şekilde silme işlemi yapalabıliyormu

 16. Merhaba,2007 den beri sigortalıyım. 12.07.2011 yılında askerlik için işten ayrıldım. 31.07.2011 tsk ya katıldım. 31.01.2012 de askerliğimi bitirdim. 06.02.2012 de işe girdim. Bugüne kadar hala çalışmaktayım sigortam yatıyor eksiksiz olarak. Fakat GSS borç sorgulamaya girdiğimde 01.01.2012 den başlayarak günümüze kadar borç çıkarılmıştır. 3600 TL yaklaşık faiziyle borç görünmektedir.
  Bu durumu çözebilirmiyim ve nasıl yapmalıyım?
  Teşekkürler..

 17. meraba ben tesadüfen bı arkadasım vasıtasıyla 3500 tlık gss borcum oldugunu örendım bana bu borcla yada gss ile ilgili her an gıbı bı teblıgat gelmedı geldıysede haberım yok ssk kurumuna gıttım ve her an gıbı bı yerde ssk lı görunmedıgınız ıcın devlet sızı otomatık gss altına almıstır bundan dolayıda bu borc cıkmıstır dedıler devlet benım keyfımın kahyaasımı sımdı ben bu borcu nası sılecem

 18. çıraklık eğitim merkezinde ustalık eğitimi gördüğümüz süre adımıza çıkan borçtan silinirmi açaba ?

 19. Merhaba, ben su an üniversitede 4. sınıf öğrencisiyim. Kadınım ve de 25 yasımı doldurmadım. 6 ay bir şirkette part time calıstım. Ancak asgari ücretin yarısı gibi bir ücret alıyordum. ilk baktıgımda borcum 50 tl iken 1 ayda 195 tl oldu. Ben su an bu borcu dilekçe ile sildirebilir miyim ?

 20. gelir testıne girmedım çunku bılgım yoktu tebliğat gönderdimiz için postala dediler 3500 tl genel borcun dedıler teblıgat gitti halde kaymakamlıga gelir testıne gitmedim diye 8000 tl olmus postaneye gittim ne ben nede ailem teslim almıs ne yapmalıyım bu borcu nere basvurmalıyım

 21. Ben öğrenciyim babamın üstünden sigortadan yararlanıyordum ama 25 yaşı doldurunca sigortadan düştüm ve arada 2 aylık bir boşluk oldu o arada gelir testi yaptırmadım ve ben işe başladım sigortam hala yatmakta ama ben gelir test yaptırmak için gittim sigortan devam etmek de dediler problem olmadıgını soyledıler ama bir baktımkı her ay gss borcu adıma cıkmakta yardım edebilirmisiniz nasıl bir yol izlemeliyım…

 22. ne yani işsiz kaldım diyelim ikidebi prim borcumu ödeyecem 800 tl borç çıkmış zaten aldığım asgari ücret zorla geçiniyom kim ödyecek ödemessen bide faiz işliyomuş işsizlik maaşı aldık onuda burnumuzdan getirdiler PARA FABRİKAMIZ YOK BİZİM BİRAZ İNSAF AKP BİDE OY VERDİM YA AF ÇIKSIN

 23. merhaba ben haziran ayında gelir testi ysptırdım ve ağustosta yeşil kart çıktı(aylık 35 tl ödemeli) öğrenci olduğum ve babamın da sigortası olmadığı için kabul etmedim itiraz iptali için mahkemeye verdik..2013 yılında mezun oldum ve mart 2014 de çalışmya başladım. dün sistemde 930 lira borç görünüyo hiçbir sağlık hizmetinden yararlanmadığım halde bu borç işlemiş. şimdi mezunum nasıl sildirebilirim borcumu diploma geçerli olur mu? bir sorum da çalışmaya başladığımda gss otomatik düşüyormuş bu doğru mu yoksa borç işlemeye devam eder mi? şimdiden teşekkürler…

  1. bende aynı konudan yakınıyorum 4 aydır sigortalı çalışıyorum ama hala gss borcu her ay 128 lira işliyo borcuma

 24. Merhaba arkadaşlar,
  şu gss borcuna aff çıkacak, yeniden hesaplanacak ve faizleri silinecek deniyordu.
  Dikkat dahada şoke olabilirsiz!!!
  22.04.2014 tarihinden itibaren yeni hesaplamalara göre borcunuz ikiye katlamış olabilir! 22.04.2014 tarihinden sonra tekrar kontrol edin.
  Bana sade zarfta ismim yazan ve mektubta sade 2012 de çıkan kanuun metini olan bir yazı geldi. O zaman rahatsızdım yürüyemiyordum ve bir nevi beyin sarsıntısı geçirdim diyebiliriz. Mektubu unutmuşum. Sigortan yok diye bugüne kadarda ne bir doktor nede bir hemşire yüzü görmemişim.
  2 ay önce işe başladım ve bir ay sonrada pirimlerimi kontrol edeyim derken 2012 1inci ayından itibaren 3250.- TL gss borcu olduğunu gördün. 60/g -2 den hesaplanmış yani asgarinin iki katı gelirim varmış gibi. Kaymakama gidip gelir tespiti yaptırdım. Ve gelirimim ayda 500.- TL olduğu tespit edildi. Buda 60/g -1 den hesaplanması demek. İşlemi yapan bayan aff filan çıkacak diye “Hemen ödemeyin ” dedi. Bir aydır gss borcum e-sgk de görünmüyordu. Yeniden hesaplanıyor ve 60/g -1 den hesaplanacak diye birnevi seviniyordum.
  Bu gün yine baktım ve 22.04.2014 tarihi itibariyle yeni hesap gsss borcu belirlenbiştir diyor.
  !!! Dikkat !!!
  Tablonun başında asgarinin altinda bir gelirim olduğunu yazıyor. Fakat Hesap tablosunda 2012 den itibaren 60/g -3 den yeniden hesaplanmış. Yani Borcum tam iki katına çıkmış. Yani asgarini yarısı kadar gelirim olduğu halde yeni hesaplamalarda asgarinin 3 kadından hesaplanmış ve borcum 6650.- küsür görünüyor.
  Şimdi arkadaşlar bu hükümet bizi soğana çevirip üstünede dalgamı geçiyor. Bu ne yaa…

 25. Ben anlamiyorum madem boylebirsey var halk odemiyor kayitda belli insanlara bu borcu olana tebligah bile gonderilmez mi askerden geldim borcum var ben evlenicem diye ugrasiyorum bu sgk insanlari iyilestirme yonunde gitmiyor zaten para kazanilmasi zor bir gunlerdeyiz ve borc cikartiliyor bence bu sgk nin sorunu bu halkin degil gerektigi kadar bilgi verilmediginden kaynaklaniyor borclarimizin silinmesini istiyorm

 26. Ben anlamiyorum madem boylebirsey var halk odemiyor kayitda belli insanlara bu borcu olana tebligah bile gonderilmez mi askerden geldim borcum var ben evlenicem diye ugrasiyorum bu sgk insanlari iyilestirme yonunde gitmiyor zaten para kazanilmasi zor bir gunlerdeyiz ve borc cikartiliyor bence bu sgk nin sorunu bu halkin degil gerektigi kadar bilgi verilmediginden kaynaklaniyor borclarimizin silinmesini istiyorm odeyecek gucum yok

 27. Bu borclari silin gercekten ihtiyacimiz var zaten halkimizda uyandi ama hepimiz gec anladik sagdan soldan duyduk veya sans eseri ben sigortam yokdiye muayneye giiyordum normalde gercekden guzel sistem ama bilmiyorduk

 28. Magdur olduk resmen bnm boyle rakam odeyecek durumum olsa zaten istege bagli sigortam olurdu simdi bu gss emeklilik icin gecerli mi ? Gecerli degilse ben neden para oducem ki ben hic gss ile muayne olmadim hadi muayne felan olsam yine oderim beldsten havaya para savurmak gibi lutfen bu konuyu dikkate alin param olmadigi icin zaten evlenemiyorum bide durduk yere borc cikiyor ben nasil gecinicem diyorum siz dahacok bizi intahar piskolojisine sokuyorsunuz

 29. Liseden üniversiteye bir sene gecikmeli geçtiğim için o senenin prim borcunu silmiyorlar ne yapmalıyım?

 30. 3 sene sigortalı çalıştığım iş yerinden 30.11.2012 tarihinde askerlik nedeni ile ayrıldım ve 30.11.2012 tarihinde askerlik görevi için birliğe katıldım. 12.06.2013 tarihinde kısa dönem askerlik hizmetimi tamamlayıp terhis oldum. 15.06.2013 tarihinde yani 3 gün sonra işsizlik sigortasına baş vurup işsizlik maaşı almaya başladım. 30.09.2013 te iş bulup işsizlik sigortami kapatıp ise başladım. Ise giriş Tarihi 30.09.2013. Su an adıma 500 lira gss borcu gözüküyor.

 31. Merhaba, 2013 haziranda de mezun oldum ve 2013 aralıkta sigortalı işe girdim 31/082012 den itibaren prim borcum gözüküyor. hiç gelir tespiti yaptırmadım şu an 2.866 tl borcum gözüküyor. şu an gelir tespiti yaptırmak istedim ancak sigortalı çalıştığım için yapılmayacağını söylediler. eğer SGK ya gidip 2013 de mezun olduğumu söylersem ve tabi ki kanıtlarsam prim borcum düşer mi bu arada açıköğretimden okumaya devam ediyorum. Ve sigortalı olduğum halde neden hala bana prim borcu yansıtılıyor. sigortam tam 30 günlük eksik değil.

 32. yüce devletimiz sosyal devlet ilkesi gereği çalışmayan vatandaşa bile gss ücreti yansıtıyor. ücretsiz sağlık denilen fakat her hastaneye başvurunuzda priminize yansıyan vatandaşın cebine dokunan ve ‘hasta olma kardeşim bak kendine ki ödemen devletin hazinesine gitsin’ diyen bir yapıdır bu.

  sorumlulara sormak gerekiyor. tüyü bitmemiş talebeye hangi zihniyet ile borç yazılıyor. çalışmayan iş bulamayan vatandaşa nasıl oluyor da borç yazılıyor hele ki iş için istihdam yaratmayan devlet ise…. resmen insanlara bir yapılanma bahanesi ile yansıtılan bir borç var üstelik tebliğ bile edilmiyor. insanları hısrızlığa haksız kazanca yönlendiren bir uygulamadan başka birşey değil. bu ülkenin özkaynağı yokmu ki vatandaşa bu yük bindiriliyor.

 33. merhaba, 2012 haziranda üniversiteden mezun oldum ve eylülde atamam oldu fakat 1/1/2012 den itibaren 28 dönem gss prim borcum görünüyor. geçmişte öğrenci olduğumu nasıl ispatlayabilirm ve ben su an çalıştığım halde neden borç hala devam ediyor?

 34. 2012 den beri part time calisiyorum ve ogrenciyim ayni zamanda 23 yasindayim ve 25 yasina kadar babamin sigortasindan faydalanabilirim 841 lira borc gozukuyo bu borcu nasil sildirebilirim .

  1. Ozan bey part time çalışanlar ister öğrenci olsunlar eksik günlerini gss den tamamlamak zorundadırlar. Bu sebepten dolayı sizi gss kapsamına alınırsınız.

 35. Merhaba,
  07/2012 tarihinde üniversiteden mezun oldum ve 11/2012’de çalışmaya başladım. O günden bugüne kadar sigortalı ve tam zamanlı çalışıyorum. Aynı zamanda da 10/2012’den AÖF kaydım var ve aktif olarak öğrenciyim. Ancak GSS ile bana 01/2012’den beri borç yazılmış, sigortam yattığı halde hala da borç yazılıyor. 3740 TL borçlu gözüküyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
  Teşekkürler…

 36. merhaba ben liseden mezun olduktan sonra hiçbir yerde çalışmadım şu anda işsizim sigortada babama bağlıydım sigortam iptal olunca yeşil kart başvurusu için gittim gelir testi yaptım fakat gelirim hiç olmadığı halde beni G1 kapsamına aldılar ve 1.500 küsür borç çıktı bunu ödeyemiyorum ne yapmalıyım ?

 37. selamlar, benim de yaklaşık 1 sene kadar oldu gelir testine girdim ve sonucunda 1300 tl civarında borcum çıktı.
  32 yaşındayım yükseklisans eğitimime devam ediyorum ama şu an işsizim inanın 100 lira dahi ödeyecek durumda değilim GSS borcunun sadece faizlerinin affedileceği ama yaklaşık 1000 tl civarında bir paranın benden tahsil edileceğini söylüyorlar ama ödeyecek halde değilim bu borcun tamamının silinmesi için ne yapmalıyım? iş mahkemesine bu borç için itiraz etmek istiyorum sizce bir sonuç alabilir miyim? yanıtlarsanız çok memnun olurum, saygılar.

  1. Ekrem bey anladığım kadarıyla siz 25 yaşın üzerinde öğrencisiniz. Ancak 25 yaşın üzerinde olan erkek öğrenciler GSS kapsamında prim ödemek durumundadırlar.Görünen o ki maalesef sizin için yapılacak bişey yok.

 38. mrb . ben bir iş yerinde part time olarak çalışmaktaydım
  14 ay boyunca düzenli olarak 15 gün üzerimden sigortam yatırıldı. şu an aynı işyerinde tam zamanlı olarak çalışmaktayım ve sigortam 6 aydır 30 gün üzerinde yatırılıyor. gss ye 1340 tl borç gözüküyor . sgk lı olduğum halde sağlık himetinden borçlu olduğum için yararlanamıyorum. ne yapmalıyım?

  1. Mert bey part time çalışanların yarım kalan sigortaları GSS üzerinden tamamlanmalıdır. Bu sebepten part time çalışanları gss kapsamına alınarak 15 günlük prim ödemesi yapmaları gerekmektedir.Sizin borcunuzda tahminimce burdan kaynaklanmaktadır.

 39. Benim 01.01.2012 den itibaren 4 000 TL ye yakin borcum bulunuyor. İsin garip tarafi ben 2011 den itibaren öğretmenim ve 01.01.2012 de askerdim . bu borç silinir mi …

  1. Ümit bey sigortalı olarak çalıştığınızı belgelerseniz ve askerlikte olduğunuz dönemide belgelerseniz borçlarınız silinir.

 40. Mrblar.bende bir gss magduru olarak bilgi almak istiyorum.daha onceden yani gectigimiz yilin baslarinda bir ise girdim ve benden ssk icin mustehaklik belgesi istediler.burada gittigim ssk kurumunda borc oldugu icin alamayacagimi soylediler.daha sonra bununla ilgili bagli bulundugum sgk mudurlugunu aradim ve durumu bildirdim.onlarda bana ogrenci isen ogrenci belgen ve birde form gonderdiler onlari doldurup geri gondermemi istediler.soylediklerini yaptim ve borcumu sildiler.bu olay gecen yil oldu.yani mayis 2013 o zamanda aciklise ogrencisiydim simdide.ama suan ayni seyi istedigim zaman olmaz diyorlar.aciklise bundan faydalanamiyormu 1989 dogumluyum.simdiden tesekkurler iyi calismalar

  1. Sinan bey size verilen bilgiyi doğru kabul etmek durumundayız.Çünkü siz SGK ile birebir görüşme sağlamışsınız.

 41. Benim 01.01.2012 den bu yana gss ye tabi olduğum gözüküyor ancak ben o tarih ten bu güne kadar açıköğretimde öğrenciyim.Babam sigorta emeklisi vede zaten 13.03.2012 den beri tam sigortalıyım ancak e-sgm densorgulama yaptığıda 3.887 tl borcum var gözüküyor.Ne yapmalıyım?

 42. Merhaba, ben 1 sene önce mezun oldum. Daha sonrada ayda 8 gün sigortali çaliştim. Okurkende çalişiyordum bu şekilde. Babamda emekli onun üstünden yararlaniyordum. Fakat 2 ay önce sisteme baktigimda 120 tl lik bir borç vardi gdip sgk ya sordugumda ögrencilik zamanimda çaliştigm bi yer eksik sigorta yatirmiş ondan dediler. Sildirebilir miyim dedim hayir dediler ama ödeme af gelcek zaten az bi miktar bekle dediler. Bekledim şimdi ise sisteme bir baktim 600 tl borc gorünüyo 2 aya yakin süredirde hiç çalişmiyorum. Sildirebiliyor muyum bu borcu?

 43. 2008-2012 arası sıgortasız gozukuyorum ve uzerıme 3800 liraya yaklasık borc gozukuyor fakat o donemlerde ogrencıydım , sigortacı bir beye danıstım 2008-2012 arası borc talebınde bulunamazlar senden dediler. yada ispatla rahatla dedı ancak okul vermıyor ogrencı belgesi haklı olarak cunku suan okulum bıttı.
  yardımlarınızı beklıyorum

 44. selamın aleykum benımde yurtdışında çalıstıgım için pek farkına varmadım borç çıkmış turk uyruklu çalıştıgım fırma tarafından işkur sözleşmeli artı sgk kayıtlı pirim yatmıyor ama ben ve ailem sgortadan yararlana biliyor bana 26 dönemlık 3490 tl pirim borcu çıkıyor gelır testıde yaptırmadık halen yurtdışındayım ailem turkıyeden işlem yapabılırmı yardımcı olursanız sevınırım

  1. SELAMIN ALEYKUM EŞİM SSK YA GIDEREK 25 AYLIK SGORTA DÖNEMIMIZI SILDIRMIŞ BORÇ 81 LIRA ÇIKIYOR SISTEM SAGLIK GUVENCESI BITENI GÖRUP GSS KAYDINA ALIYOR BENIMDE 1 AYLIK BOŞLUK TAN DOLAYI BIDE GELIR TESTI YAPMADIGIMIZDAN DOLAYI BU BUYUK MEBLA ÇIKIYORMUŞ SAGLIK GUVENCESI OLANLAR GELIR TESTI YAPTIRAMIYOR BITERBITMEZ 1 AY İÇERİSİNDE GELIR TESTI YAPTIRMAK ZORUNDASIN ALLAH HERKEZE KOLAYLIK VERSIN

 45. slm. benım 19.05.2012 de sıgorta girişim başlıyor ve 18.12.2012 de işten çiıkış tarıhı yanı 181 gun pirim sayısı var veeee 22.03.2012 tarıjınde gss başlıyor ogunden bu gune halen devam edıyor bunun yanında 2013 te 299 gun 2014 de 64 gun sıgortam var. sıgırtalı oldugum zamanlarda bile ggs pırım borcu çıkıyor 3536 tl borcum var ben bundan hiç bişey anlamadım ve suan yurt dışındayım bunları tesadufen oğrenıyorum şimdi ben ne yapacam. boyle bışe olması mumkun mu ?? turkıyedeyken herhangı bı kagıt elıme geçmedı. yurt dsuna çıkınca eşım yaptırdı gelır testını şimdide bunları oğrenıyorum gelde kalpten gıtme

  1. HALEN YURTDIŞIN DASIN SENIN DIGER SGORTADAN SAGLIK GUVENCEN OLDUGU İÇİN YANI SSK SENIN O ÇALIŞMIS OLDUGUN SUREYI SILECEKLER HEMDE ANINDA YENGENIN TEK YAPACAGI SSK YA GIDIP TC KIMLIK NUMARANLA YADA KIMLIK FOTOKOPISIYLE TEK TUŞLA SILIYORLAR GERI KALANINIDA MECBUR KILMIŞLAR SANADA ÇOK AZ BIR MIKTAR GELECEK GIDIN SSK YA SILDIRIN

 46. İyi günler benim daha önce 2012 yılı 10-11-12 ve 2013 yılı 1.ayın borçları çıkmıştı gidip 459 lira ödemiştik.Askerden yeni geldim devlet memuruyum giriyim öylesine bir sorgulama yapiyim dedim.Bizim ödemiş olduğumuz ayların öncesinede borç ve gecikme zammı koymuşlar bu nasıl oluyor anlamış değilim.Biz sgkya gittiğimizde sadece 4 ay borcunuz var dediler ödedik.Şimdide bu 4 ayın ötesine yani 2012 yılı 1-2-3-4-5-6-7-8-9 aylarada borç çıkardılar böyle saçma şey olurmu neyapıcağımı şaşırdım o aylardada öğrenciydim nasıl bir yol izlemem gerekir. 1198 tl borç gözüküyor

 47. 2012 ocak-haziran arası part time çalıştım bu süre içerisinde öğrenciydim. ikametim farklı bir sehirde olduğundan dolayı gelir tespiti yaptıramadım.Hazirandan sonra 2012 kasım askere gittim mayısta döndüm ve 2013 kasımda işe başladım hala çalışıyorum.2.100 lira civarında bi borc cıkmış.2013 kasıma kadar hiç çalışmadım bu borc silinir mi ne yapmam gerekir.Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

 48. Merhaba ben bu sistem başladığında yurt disindaydım 2012 subat ayinda geri geldim 45 günlük bir aradan sonra tekrar gittim 1 eylül 2012 tarihine kadar kaldım bu sure içerisinde herhangi bi para yatirmadim daha sonra 7 aralık 2012 tarihine kadar Turkiyede kaldım daha sonra tekrar geldim taki bu tarihe kadar sadece arada 20 günlük izin ve 3 günlük vize değişimi için geldim yalnız bu süre zarfında bankadan otomatik olarak maaşımın yüzde beşini sigorta primi olarak kestiler lutfen yardımcı olurmusunuz

 49. Bu devlet ne zaman dogru birsey yaptıki? milleti nasıl soysam diye arayış içinde olduklarından sacma bir uygulama ile amellerine ulasabilme çabası içindeler . ALLAH’ın tokadı insallah bu zalimleri bulur.

 50. merhaba ben suanda 25 yaşındayım ve üniversite ögrencisiyim zaten bir yerde de çalısmıyorum.bu nasıl oluyor da 2700küsür lira borcum oldugu görünüyor.bunu ödeyecek param yok .bunu sildirebilirmiyim yardımcı olun tesekkur ederim

  1. İbo bey 25 yaşına kadar olan borçlarınızı öğrenci olduğunuz dönemlere ait olanları sildirebilirsiniz.

 51. peki geri kalanları sgk dilekçe yazsam digerleri silir mi çünkü hiç onları ödeyecek gücüm yok ve her ay para gittikçe katlanıyor.lütfen bir yol gösterin

 52. üniversite 3. sınıf öğrencisiyim 21 yaşındayım gss çıktığından beri vize yaptırarak babamın üzerinden sigortadan faydalandım hatta bu süre içinde hastanelerde bir çok kere muayene oldum. Ama borcu sorgulattığımda 29 ay diyor yani hiçbir şekilde sigorta kapsamına girmemişim olarak gözüküyor bunu nasıl düzeltebilirim ? benim bi hatam yok ortada herşeyimi tam yaptım sistem yüzünden borc çıkıyor

 53. 2012 yılının yedinci ayından beri isteğe bağlı sigorta yaptırmak tayım ancak gss pirim borcu gözükmektedir ben isteğe bağlı sigorta yaptırdım halde neden adıma 3330 3 lira prim borcu gözükmektedir napmam lazım lütfen bana yardımcı olurmusunuz.

 54. yorumumu hâlâ cevap alamadım 2012 yılının yedinci ayından beri isteğe bağlı sigorta yaptırmak tayım ancak tarafıma gss sigorta sından 3500 tl borç görükmektedir.burcu nasıl silebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Ahmet bey SGK ya gidip durumunuzu düzeltiniz.Ayrıca isteğe bağlı derken SGK üzerindenmi sigortalı görünüyorsunuz.

 55. benım 3800 tl borç 2012 de gss cezası işleyeme başlamış ben o dönemde ögrencıydım açık lise ama yüz yüze egitim goruyordum okula gıdıyordum alıcagım ögrencı belgesı ile bu ceza tutarını aşagı çekilebilir mi ?

 56. Temmuz 89 dogumluyum ve açıkögretim öprencisiyim 2 yıldır yaklasık 1 senelik borc cıkıyor sorgulattıgımda ogrenci belgemle gitsem sildirebilirmiyim bu borcu ?

 57. merhaba. Ben haziran 2014 de üniversiteden mezun olacağım ve temmuz ayında da ameliyatım var sigortadan faydalanabilmek için ne yapmam gerekiyo

 58. merhabalar. 2012 mayıs ayına kadar yüksek lisans öğrencisiydim. 2012 eylülden .2013 marta kadar ücretli öğretmenlik yaptım bu sürede sigortam tam yatmadı ama sigortalıydım. 2013 ün mart ayından bugune kadar da sigortam kesintisiz yatmakta. adıma 3400 tl borç çıkmış. bu tarih aralıklarından hangisini sildirebilirim. sildiremediklerimde aylık 217 liradan mı ödenir yoksa asgari olan 40 tl den mi.teşekkürler

 59. merhaba 2012 tarıhınden bu yana aöl öğrencısıyım sıgortalı ıste hıc calısmadım 1 yıllık prım borcum gorunuyor 1635 lıra bunu nasıl sıldırebılırım? Teşekkürler

 60. Merhabalar.Üniversteyi bitirdikten sonra askere gittim.Askerdeyken bu yasa çıkmış.Askerdeyken tv vs izleyemediğim için haberim olmadı.Askerden geldikten sonra arkadaşımın uyarısıyla borc sorgulama yaptım bi borç gözükmemekteydi.Dün baktıgımdaysa 3200 lira faiziyle birlikte borcum gozukmekte.2 senedir işsizim bu parayı nasıl ödememi bekliyorsunuz.Üstelikte almadığım haberim bile olmayan bi hizmet için.

 61. merhaba ben 2012.06 dan beri sigortalıyım fakat gss de 2014.05 e kadar benim adıma 3328 tl borç görünmekte bununla ilgili ne yapmalıyım..

 62. Merhaba 3 yıldır yurtışıdında üniversite eğitimi görmekteyim.Eğitim gördüğüm ülkedeki konsolosluğumuzda öğrenci dosyam bulunmasına rağmen ikametgahım Türkiye’de olduğu için GSS prim borcum bulunmakta borcumu nasıl sildirebilirim ?

 63. iyi günler.şuan 26 yaşından 2 aydır gün alıyorum ve üniversite okuyorum. bügün böyle birşeyin varlığından haberdar oluyorum ve 3079.66 gss prim borcumun olduğunu öğreniyorum.bu borcu sildirme imkanım var mı?sonuçta hala öğrenciyim ve hiçbir gelirim sağlık güvencem de yok.acilen cvp verebilir misiniz?

 64. merhaba erkek kardeşim 26 yaşında, çalışmıyor ve açıköğretimde okuyor.4052 lira gss borcu görünüyor.ne yapmamız gerekiyor?

 65. merhaba ben yeni evlendim eşim gss yaptırmamış 21 yaşında ve okuyo açık öğretim de 3600 tl borç çıktı 2 inci yılı bu borçu nasıl sildiririm

 66. Merhaba, üniversiteden yeni mezun oldum hatta çıkış belgemi bile 2 gün sonra alacağım . SGK ya borçum gözükmekte ama üniversite şuan öğrenci belgesi vermiyor mezun olduğum için. Ama ben yeni mezun oldum öğrenciydim bu borçu nasıl sildirebilirim ??

 67. Merhaba, GSS borcumun oldugunu ogrendikten sonra gidip gelir testi yaptirdim, borcum 1200 TL kusur idi 370 TL ye indi, gidip hemen odedim, borcum once yok gorundu, bi kac ay sonra e-devletten ne borcum var diye baktigimda 1700 TL kusur gorunuyo bi kac kez gidip memurlara durumumu bildirdim, yukarda meblaglar var dedi bisey dedi, kendileri de ne yaptiklarini pek bilmemekte zannimca, bikac gune duzelecek kontrol et dediler, saolsunlar degisen bisey yok artarak devam ediyor, nereye itiraz edicem bilmiyorum, sosyal devlet hepimizi korusun

 68. BENDE BUGÜN ÖĞRENDİM 4009 TL BORCUM VARMIŞ YASAL SOYGUNCULARA ÖDEYENİ S… ONDAN SONRA NEYMİŞ DEVLET YOL YAPIYOMUŞ BİLMEM NE YERİN DİBİNE BATIN HEPİNİZ ALLAH BELANIZI VERSİN HEPİNİZDEN KAT KAT ÇIKSIN BU FAKİR GURABANIN HAKLARI 1 GÜN BİLE DEVLET HASTANESİNE GİTMEMİŞİM TEBLİGAT BİŞEY YAPMAMIŞLAR PRİM GÜNÜME SAYMAZLAR NEYİ HAKETTİNDE NEYİ İSTİYORSUN MİLLETTEN BU ŞEKİLDE ALIP AYAKKABI KUTULARINA SAKLARSINIZ HEPİNİZE HARAM ZIKKIM OLSUN

 69. Yıldız Teknik Üniversitesinde öğrenciyim. 3. sınıfa geçtim bu sene ve geçen senelerde okulumun ilk 2-3 yılında (hazırlıkla birlikte) sigortam sürekli kesilip durdu. Bizim hiçbir şekilde talebimiz olmadan. Bu sene de kesilmiş ki yine haberim yoktu baktım 1200 tl borcum var. Nasıl sildirebilirim?

 70. askerden geleli 7 ay oldu ve busüre içinde işsizdim ve genel sigorta borcu olusmus bu nedir ve ödemek zorundamıyım iptal edilmesi mümkün mü

 71. Merhabalar ;
  2011 yılından bu yana özel sektörde part time çalışmaktayım ve üniversite öğrencisiyim. 2013 yılında çıkan borcumun silineceği ve bir daha borç çıkmayacağı söylenmişti . 2014 yılında 580 tl civarı bir borç çıkmış , benden gelir testi yaptırmam söylendi ve yaptırdım ancak öğrenci olduğum halde yetkili kişi öğrenci belgesinin geçersiz olduğunu ve borcu sildiremeyeceğimi söyledi. Borcu bu şekilde sildiren arkadaşlarım var . Ne yapmam gerekiyor

 72. merhaba ben üniversite öğrencisiyim 4 yıllık okuyorum ilk yılımda part time çalışmaya başladım ve 1 yıl olmadn işi bıraktm bana 90 lira borç görünüyor şimdi .hala öğrenciyim.bu borcu sildirebilir miyim

 73. Merhabalar
  Yeni mezun oldum ancak 2012/10 ayından beri gss prim borcum gözükmektedir. Bunun itirazı için ögrenci belgesi, bitirme belgem ile başvurumu yapmam gerekiyor.yardımcı olurmusunuz.

 74. 08-2011 yilinda yurt disindaki baska bir ulkede oturum aldim ve yurt disinda yasamaktayim. Mecburu GSS yasasi cikmadan once verilen sure icinde konsoloslukta GSS den yararlanmamak icin turkiyedeki oturumumu iptal ettirmistim herkez gibi. 9 ay kadar once internetten gss primi sorguladigimda uzerimde borc gozuktu. Internetten oturumumu sorgulattigimda hala turkiyede oturumum oldugunu gordum. Durumu konsolosluga anlattim. evraklar bir sekilde gitmemis yada kaybolmus olabilecegini soylediler ve tekrrdan turkiye oturum iptali islemini yaptilar. Ozamandan itibaren turkiede oturuyor gozukmuyorum ama borclarim silinmedi ve hala her ay uzerine prim borcu ilave oluyor. Ne yapabilirim ?

 75. Arkadaşlar maliye bakanı mehmet şimşek hepimizin umutlarını söndürdü artık GSS affı olmayacak 8000 lira 10000 lira borç çıkanlar nasıl ödeyecek bu kadar parayı. benimde 2000 lira borcum var benimde ödeyecek durumum yok. Sayın sayfa yöneticisi sizden birkaç ricam var lütfen bana yardımcı olun. 1- Bu borcu 36 aylık taksitle yada herhangi taksitlerle ödeyebilmemiz mümkün mü? 2- Ben Yüksek Lisans yapıyorum ama 25 yaşını aştım acaba yinede öğrenci belgem ile SGK müdürlüğüne başvuru yapsam geçmişe dönük borçlarım silinir mi? Geçtiğimiz yıl gelir testine girdim 1200 lira borç çıkmıştı üzerinde 14 ay geçti 40*14: 560 lira daha bindi 120 lira kadar faiz var toplam 1900 tl civarında borç çıkıyor. Ailemin durumu çok iyi değil ne yapmamı önerirsiniz. Taksitlendirme çıkabilir mi, yoksa tekrar GSS borçlarına af gelebilir mi?

 76. GSS haziran 30 da sona erdi.Üniden yeni mezun oldum dolayısıyla ailemin üzerinden düştüm.Şimdi ne yapmam gerekir.Şimdiden teşekkürler

 77. Merhabalar ben bugun rastgele baktığım gss borcunun olduğunu gördüm 5000 tl gibi bir rakam ben öğrenciyi bunu sildirebilirmiyim

 78. 2011 -13 yılları arasında üniversite okuyordum ve bu sure içinde bana 2601 lira borç çıkmış benim diploma ile getmem halinde durum hakkında bir değişiklik olur mu ? Okulda iken sigortalı bi iste calismiyordum.

 79. iyi akşamlar; ben 20 yaşındayım 2 yıldır üniversite öğrencisiyim ama sgk ya bunu hiç bildirmemiştim 15 gün önce rahatsızlandığımda bakılamadığım için gidip bildirdim öğrenci belgemi sgk ya vererek ama bu gün evime genel sağlık sigortasından bir mektup geldi ve mektupta sgk ya giderek gelir beyannamesi yaptırmamı istiyorlar benim bu borcu ödememek için 2 yıldır üniversitede okuduğumu bildirmemin bir yolu var mı yoksa bildirmediğim günleri ödemek zorundamıyım ?

 80. Merhaba, 2009 yılında LTD olarak şirketimi açtım, 2011 yılında battım, fakat şirketimi kapatamadım. 2013 yılından itibaren ssk’lı işçi olarak çalışmaya başladım. turkiye.gov.tr den baktıgımda cezasıyla bagkurdan 24bin TL borc gozukuyor. bu borcu günleriyle birlikte sildirebilirmiyim ?

 81. merhaba 01.01.2012tarihinden 3
  1.05.2014 tarihleri arası 7552.13 tl borçlu gözukuyorum herhangı bır gelırım yok ve sıkıntılı bır dönem geçırıyorum üstume kayıtlı bır şeyde yok saglık guvencemde yok babamla kalıyorum yaşım 26 bu borcu nasıl sildirebılırım ?

 82. merhaba 01.01.2012tarihinden 3
  1.05.2014 tarihleri arası 7552.13 tl borçlu gözukuyorum herhangı bır gelırım yok ve sıkıntılı bır dönem geçırıyorum üstume kayıtlı bır şeyde yok saglık guvencemde yok babamla kalıyorum yaşım 26 bu borcu nasıl sildirebılırım ?

 83. Merhabalar,ben gelir testi hiç yaptırmadım. 2013 senesinde üniversiteden mezun oldum ve ardından yaklasik 1 yıl bir işte çalıştım. Beş aydır da formasyon alıyorum. Fakat sgk bana 5000 lira borc çıkarmıs. Ben simdi mezuniyet belgemi ve su anda formasyon ögrenci belgemi götürerek ve ayrica çalıştığım dönemi belirterek borcumu azaltabilir miyim? Teşekkürler.

 84. Merhaba benim 5100 TL GSS borcum gözüktü hemen gelir testine basvurdum sonucunda askerde oldugum aylari silip kalan aylar için her aya 45 TL odemem gerektiğini soylediler . bundan kurtulabilir miyim .

 85. Merhaba ben haziran ayında evlendim öncesinde babamın sigortasından yararlanıyordum evlendikten sonra sgk merkezine bildirimde bulundum 1 ay içinde otomatik olarak eşimin sigortasına geçebileceğim(çünkü işsizim) ve kullanabileceğim söylendi ancak yeni öğreniyorum ki sgk bana gss başlatarak beni borçlandırmış benim eşimin sigortasından yararlanma hakkım varken bana zorunlu sigorta yapabilir mi buna itiraz edebilir miyim acaba?

 86. Merhaba, ben 2007 yılında liseden mezun olup 2009 yılında üniversiteye başladım. 2008 yılında sigorta girişim başladı, 2012 yılında iki günlük dışında hiç pirimim yatmadı. 2015 yılında mezun olacağım 870 lira GSS pirim borcum görünüyor bu borca itiraz hakkım var mı? Yoksa neden? Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir