gss

GSS PRİM BORCU NASIL SİLİNİR?

Genel sağlık sigortasına dâhil olan ve prim borçlanması nedeniyle de yüksek prim borcu bulunan kişilerin merak ettiği detaylardan bir tanesi GSS prim borcunun nasıl silineceğidir. Genel sağlık sigortasında 2016 yılı itibariyle genel sağlık sigortası prim borçlarını silinebilmesi mümkün değildir. Bu tür durumlarda kişilerin mevcut prim borçlarını ödemesi zorunludur ve sizler de 2016 yılı itibariyle mevcut için prim borçlarınızı ödemekle yükümlüsünüz.

Gelir Testine Girdiniz Mi?

Bu konuda herhangi bir istisna olmasa da yapılacak tek işlem genel sağlık sigortası için gelir testine girme kişiler için geçerlidir. Eğer gelir testine girme misiniz bundan sonraki prim borçlarınızı daha düşük miktarlarda olabilmesi adına gelir testine girmeniz gerekecektir. Gelir testine girmesiyle birlikte en üst seviyede yapılan borçlanmalar kişilerin gelir durumuna göre ayarlanacak daha makul ücretler üzerinden gerçekleştirilecektir.

Böylece herhangi bir sorun yaşamamak adına sizler de genel sağlık sigortası kapsamında gelir testine girebilir ve bu gelir testi sonucunda yapılan prim borçlarını ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Yapılacak gelir testi bölgedeki kaymakamlıklar aracılığıyla gerçekleştirilirken kişilerin gelir testi için herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Ücretsiz olarak yapılan bu işlemlerde kısa süre içerisinde gelir testi sonuçlandırılarak genel sağlık sigortası yeniden düzenlenmektedir.

Genel sağlık sigortası için sağlanan bu imkânlar ile birlikte kişilerin gelir testi sonrasında daha az prim ödeyecek olması büyük bir avantajdır. Yüksek prim ödemek yerine daha az ücretler ödeyerek kişielr sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânına sahip olmaktadır. Bu bakımdan sizler de bu düzenlemeden yararlanarak sağlık konusunda kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Üstelik herhangi bir şekilde fark ödemek ya da ayrı faturalandırmalar yapılmamaktadır. Sadece aylık prim ödemelerinin yapılması yeterli olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir