gss

GSS Resen Tescil

1 ocak 2012 tarihinde resmen yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında, ülke genelinde her vatandaş sosyal güvence kapsamı dahiline alındı. Bu sayede de vatandaşlar artık çeşitli sosyal olanaklardan ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilme olanağına sahip olabilmektedir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alan vatandaşların kesinlikle gelir tespiti işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

GSS Resen Tescil Nedir?

Buna göre ülkemizde herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların GSS resen tescil işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescilleri yapılan vatandaşlara, kurum yine bir yazı göndererek, kişinin gelir testi yaptırması istenmektedir. Bu kurum tarafından gönderilen yazı geldikten sonra gelir tespiti işlemlerini yaptırmaları gerekiyor.

Bu gelir tespiti başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Kurumun İl veya Merkez müdürlüklerine yapılabiliyor. Gelir testi için Kuruma başvuran GSS resen tescil edilen vatandaşlar, Vakıfa yönlendirilecek ya da başvuru formları kurum tarafından doldurularak gelir testi için yine Vakıfa gönderilecektir.

Ayrıca kurum tarafından gönderilen yazı eline ulaşan vatandaşların, bir ay içerisinde gelir tespiti yaptırmamaları halinde, asgari ücretin iki katı kazanç üzerinden genel sağlık sigortası primi ödemekle yükümlü oluyorlar.

“GSS Resen Tescil” için 1 yorum

  1. 3 yıldır düzenli olarak GSS Primlerimizi ödüyorduk…kurum tarafından hiçbir yazı elimize gelmedi…RESEN TESCİLDEN DÜŞMÜŞ olduğumuzu , her ay ödediğimiz parayı ödeyemeyince yaptığımız araştırmalar sonucu maalesef öğrenmiş bulunuyoruz..1 ay içindede gelir tespiti yaptırmamış oluyoruz.. .bu nasıl bi şey durduk yerde hiç habersiz kuruma borçlanmak çok can sıkıcı..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir