emeklilik sorgulama

Ne Zaman Emekli Olurum?

Ne zaman emekli olurum sorusu hayatımızın her döneminde, çalıştığımız her zaman kendimize sorduğumuz bir sorudur aslında. Peki bu sorunun cevabını net bir şekilde verebilmekte miyiz? Kimi zaman evet, kimi zaman hayır. Artık bu sorunun cevabını kesin bir şekilde bilmemiz, cevaplamamız mümkündür.  Bu da SGK’ nın oluşturduğu sistemle mümkün olmaktadır. Sgk diğer tüm sorularımız gibi bu sorumuza da cevap bulabileceğimiz bir sistem oluşturmuştur.

Emeklilik Tarihi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ne zaman emekli olacağım sorusunun cevabı artık internet üzerinden uğraşmadan sistem tarafından bize söylenmektedir. Bizim tek yapmamız gereken sisteme giriş yapmak ve işlemimizi gerçekleştirmektir. Sisteme nasıl giriş yapacağınız konusunda bir bilginiz yoksa size vereceğimiz linki tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Zaten linkten sonra e-sgm sorgulama ekranında sizden kimlik bilgileri istenecektir.

Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra sisteme giriş yapıp ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz. Bu yöntem hem daha sağlıklı hem de daha kolaydır. Önceleri şifre alarak sorgulama işlemleri yapılmaktaydı ama artık şifresiz olarak yapılmaktadır.

İnternette ne zaman emekli olurum sorusu en çok aranmakta olan sorulan başında gelmektedir. İnternet üzerinden ne zaman emekli olurum ve emeklilik hesaplama sorularına en doğru ve en güncel yanıtı alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmetleri arasında yer almakta olan ilgili emeklilik öğrenme uygulamasını açmanız gerekmektedir. 

Ne Zaman Emekli Olacağını Öğren

Bu uygulama üzerinde öncelikli olarak sizden hesaplama işlemi için SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, askerlik, fiili gün sayısınız ve 3600 günü doldurduğunuz tarihi ve kişisel bilgilerinizi girerek gönder sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede ne zaman emekli olurum sorusuna en doğru cevabı öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum İçin: http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

3600 Günden Emeklilik

3600 günden emeklilik normal emeklilikten biraz farklıdır aslında. Yani 3600 günden emekli olmak erken emekli olmaktır. Tabi ki bu herkes için uygulanan bir şey değildir. Bazı şartları taşıyan kişiler 3600 günden emekli olabilirler.

Emekliliğin hepimizin hayatında büyük öneme sahip olduğunu herkes bilir. Emekli olmak ilerideki yaşantımızda bir garanti olarak görülmektedir. Çalışanlar haksız da sayılmazlar. 3600 günden emeklilikte erken emeklilik gibi olduğu için bazı şartları vardır. Bu şartlar;

Erkeklerde 3600 günden emeklilik için;

  • İlk olarak en az 3600 gün prim ödemiş olmak,
  • En az 15 yıllık sigortalı çalışan olmak,
  • 55 yaşını tamamlamış olmak.

Bayanlarda 3600 günden emeklilik için;

  • En az 15 yıl sigortalı olarak çalışmak,
  • 3600 gün prim ödemiş olmak,
  • 50 yaşını tamamlamış olmak.

Bu şartları taşıdığınız takdirde emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca 3600 günden emeklilik başvurusunda bulunmak için önemli bir husus bulunmaktadır. Bu hususta işe giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması gerekir. Eğer 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlamışsanız 3600 günden emeklilik başvurusunda bulunamazsınız.

Kadınlarda Emeklilik

Emeklilik yaşı kadınlar ve erkekler için farklı olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca emeklilik işlemlerinde dönüm noktası diyebileceğimiz 2008 yılından önce veya sonra sigortalı olma durumuna göre emekli olma durumu da farklılık göstermektedir.

Ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabını ararken bunların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. 1 Mayıs 2008 tarihinden önce sigortalı olan bir kadının emeklilik durumu eski Sosyal Sigortalar Kanunu da denilen 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre belirlenirken, bu tarihten sonra sigortalı olan kadınların durumu ise 5510 sayılı yeni Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre belirlenir. İki grup arasından eski kanun daha kolay emeklilik şartları sunarken bu durum yeni kanunda biraz daha zorlaştırılmış oldu.

İki kanun arasındaki başlıca temel farklara gelirsek, yeni kanunda emeklilik için gereken çalışma sürecindeki sigorta prim gün sayısı ve emekli olma yaşı artırıldı. Bu farklılıktan dolayı 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı olan kadınlar eski kanundan yararlanan kadınlara nazaran daha geç emekli olacaklardır. Kadınların emeklilik yaşını etkileyen bir diğer unsur da doğum borçlanmasıdır. Erkeklerdeki askerlik borçlanmasına benzer olan bu uygulama sayesinde kadınlar doğum nedeniyle sigortalılık dışında kaldıkları süreleri borçlanabilmektedir.

Emeklilik konusunda kişiler ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanarak daha kolay bir şekilde sonuca ulaşabilir ve güncel emeklilik durumunu görüntüleyebilir. Bu bakımdan sizler de ilgili uygulamalar üzerinden bilgi alma şansına sahip olabilirsiniz.

Erken Emeklilik İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Emeklilik herkes için ayrı bir önem taşır. Özellikle sigortalı olarak yıllarca çalışanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Sigortalı çalışanlar olarak bizler emekliliği gerçekten hak eden insanlarız ki uzun yıllar ara vermeden çalışmalarımızın karşılığını alabiliriz. Emeklilik için asıl olarak gereken tek şey sigortanızın günü gününe yatırılıp yatırılmadığıdır. Eğer günü gününe yatırılan bir sigortalılığınız varsa sıkıntı yaşamadan, herhangi bir sorunla karşılaşmadan emekli olabilirsiniz. Fakat sürekli iş değiştiren bir çalışan iseniz ve sigortanızı takip etmiyorsanız o zaman emeklilik zamanınız geldiğinde sıkıntı yaşamanız olası bir ihtimaldir. Emeklilik için belirlenen bazı şartlar vardır.

Emeklilik için birde erken emeklilik gibi bir kavram oluşturulmuştur. Erken emeklilik şartları ve istenen bazı özellikler vardır. Erken emeklilik için sigortalıların 1999 yılından evvel sigorta girişlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca erken emekli olabilmek için kişilerin sigorta prim gün sayılarını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şekilde gerekli olan şartları yerine getiren vatandaşlar emeklikleri için gerekli olan yaşları için her yıl için emekli aylıklarından %5 kesintiyi kabul ettikleri takdirde emekli olabilme olanağına sahip olabilmektedir.

SGK Yaştan Emeklilik Şartları

SGK yaştan emeklilik için 3 dönem önemlidir. Çalışanlar SGK yaştan emeklilik başvurusunda bulunmak isterse çalıştıkları sürenin 3 döneme denk gelmesini göz önüne almalıdırlar. Buna göre çalışanlar, 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı ise 3600 güne göre emekli olur. 08.09.1999 ile 30.04.2008 arasında çalışanlar 4500 güne göre emekli olurlar. Ve birde ilk defa 01.05.2008 tarihinde ve sonrasında işe girenler de 5400 güne göre emekli olurlar. Emeklilik şartlarından bahsetmek gerekirse de,

3600 Günden Emeklilik İçin; en az 3600 gün prim ödemiş olma, en az 15 yıl çalışma şartı ve erkeklerde 55, bayanlarda 50 yaşı tamamlamış olma şartı aranmaktadır.

4500 Günden Emeklilik İçin; en az 4500 gün prim ödemesi, en az 25 yıldır sigortalı olma ve erkeklerde 60 ya, bayanlarda 58 yaşını doldurma şartı aranmaktadır.

5400 Günden Emeklilik İçin; 65 yaşını doldurma şartı aranmaktadır.

Memur Emeklilik Hesaplama

Memur emeklilik hesaplama işlemlerimizi yapmak artık çok kolay. Kendimiz emekli olmasak bile emekli olan büyüklerimizin ne kadar zorlandıklarını neler yaşadıklarını hepimiz biliriz. Ama bizim bu gibi durumlara düşmememiz için SGK bütün sistemi yeniden oluşturmuştur. Yeni sistemle beraber emeklilik işlemleri daha kolay ve çabuk yapılabilmektedir. Bizim neslimiz için emeklilik hesaplama işlemleri bir sorun değildir artık. Memurlar için emekliliğin önemi daha farklıdır. Onlar devlet adına çalışan sigortalılardır. Emeklilik için sigortaları devlet tarafından ödenen sigortalılardır.

Memur Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Memur emeklilik hesaplama için yapılması gerekenler oldukça basittir. Emeklilik hesaplama için sadece aşağıda vereceğimiz linki kullanmanız yeterli olacaktır sizin için. Fakat memur emeklilik hesaplama işlemi diğer emeklilik hesaplamalardan biraz daha farklıdır. Bu hesaplama işleminin içine ikramiye hesabı da girmektedir. Sorgulama ekranında derece, kademe, hizmet yılı, hizmet ayı gibi birçok soru sorulacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey bu alanları doldurmak ve hesaplama işleminizi gerçekleştirmektir. Yapacağımız işlem bu kadar basittir işte.

Memur Emeklilik Hesaplama İçin: http://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do

SGK emeklilik şartları

SGK emeklilik şartları dendiğinde herkes çok fazla emeklilik şartı bekliyor olabilir. Fakat öyle bir durum söz konusu değil. Emekli olmak için sadece 2 önemli şart vardır. İlk şart yaş şartıdır. Bütün çalışanlar için belli yaş sınırlamaları vardır. Belirlenen yaşı doldurmayanlar emeklilik için başvuru yapamazlar. Yapsalar dahi hiçbir sonuç alamazlar. Tabi ki emeklilik için sadece yaş sınırlı yeterli değildir . Diğer bir şartta, prim gün sayısıdır. Prim gün sayısı da SGK tarafından belirlenmiş ve bu belirlenen prim gün sayısı doldurulmadığı, ödenmediği sürece emeklilik başvurusu yapılamaz.

Bu şartlar herkes için geçerlidir fakat her sigorta kolu için farklı sınırlamalar vardır. SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI çalışanları için farklı kriterler oluşturulmuştur. SSK çalışanı için farklı yaş farklı prim gün sayısı vardır, BAĞ-KUR’lu için başka, EMEKLİ SANDIĞI çalışanı için başka. SGK emeklilik şartlarını öğrenmekte artık zor değildir. SGK oluşturduğu sistem sayesinde şifresiz sorgulama imkanı sağlamıştır. SGK’ nın resmi internet adresi üzerinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir