SGK RAPOR PARASI SORGULAMA

SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK Rapor Parası Nedir?

Rapor parası, sigortalı olarak çalışmakta olan kişilerin sağlık nedenlerinden dolayı raporlu oldukları sürelerin parasal karşılığının SGK eliyle ödenen maddi miktardır. Verilen bu rapor parası  ile istirahat raporu alınarak geçirilen zamanlarda oluşacak gelir kaybının önüne geçilmesi ve mağduriyetlerin yaşanmaması amaç edinilmiştir.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

SSK Rapor parası hesaplaması yapılırken sigortalının rapor alarak istirahatli olduğu gün sayısı baz alınır. Sosyal Güvenlik Kurumu alınan rapor üzerinden 2 gün kesinti yapmaktadır. Bundan dolayı rapor parasının ödenebilmesi için rapor gün sayısının en az 3 gün olması gerekir.

Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Rapor parası sorgulama yapmak için alınan istirahat raporunun bilgilerinin SGK sistemine girilmesi gerekmektedir. SGK rapor parası sorgulama işlemini aşağıdaki sıraladığımız gibi yapabilirsiniz.

1-SGK rapor parası sorgulama için aşağıda verdiğimi bağlantı linkine tıklayınız.
2-Açılan sayfada uyruk seçimi yaparak T.C. kimlik numa05ranızı giriniz.
3-Nüfusta bağlı olunan il seçimi yapılarak cilt numaranızı giriniz.
4-Son olarak doğum yılınızı seçerek ve güvenlik kodunu yazıp doğrulayınız.

SSK Rapor Parası Sorgulama İçin : https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme

Rapor Parası Emanete Alındı Ne Demek?

Türkiye’de sigortalı olarak çalışan vatandaşların bu süre içerisinde geçirdikleri iş kazası, meslek hastalığı ve diğer sağlık sorunları nedeni ile geçici iş göremezlik durumuna düşmeleri halinde rapor alma hakları bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde vatandaşlar sigortaları devam ederken, sağlık sorunları için izinli sayılmaktadır.

Bu süreç içerisinde de devlet vatandaşların mağduriyet yaşamaması için rapor parası vermektedir. Bu rapor parası ile ilgili olarak gerçekleştirilmekte olan işlemlerde, rapor parası tutarının emanete alınması iş göremezlik ödeme işlemi yapıldığı sırada, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan rutin bir işlemdir.

Bu kapsamda da özellikle çeşitli rahatsızlıklar nedeni ile rapor alan ve rapor parası almayı bekleyen vatandaşlar bazen yaptıkları sorgulamalar sırasında aldıkları sonuçlarda rapor parası emanete alındı ibaresi ile karşılaşabilmektedir.

Vatandaşların yaptıkları sorgulamaların bazılarında karşılaştıkları bu rapor parası emanete alındı durumu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kullanılan MOSİP programının bir gereksinimi olarak vatandaşların yaptıkları sorgulama işlemlerinin sonuçlarında ortaya çıkmaktadır. Yapılan karşılaştırma sonucunda iş göremezlik ödemesi makbuz girişi bulunan kişilerin rapor paraları emanete alınmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir