sut

SÜT DESTEĞİ NEDİR?

Hükümet tarafından evli çiftlerin daha fazla çocuk yapmasını destekleme amacıyla, bebeği olan ya da bebek sahibi olacak olan anneye verilen süt yardımına lira zam yaptı. Sağlık sigortası olan anneye doğan her bebeği için 122 lira destek ödemesi yapılıyor. Devlet bütçesinden anneler için ayrılan süt desteğine Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması ile zam yapıldığı duyurulmuş oldu. Yani daha önce 122 liradan daha az ödenen süt desteği zam sayesinde 122 liraya yükselmiş oluyor.

Süt desteği için hastaneden alınan doğum raporu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidildiği taktirde emzirme parasını peşin olarak alabilirsiniz. Eğer bebekler birden fazla ise o zaman bebek başına emzirme parası alma hakkınız var. Yani eğer bebekleriniz ikiz olarak doğarsa iki bebek için emzirme parası alacaksınız. Oldu da üçüz olarak dünyaya gelirlerse o zamanda üç çocuk için emzirme parası alacaksınız. Halk tarafından emzirme parası olarak tabir edilen doğum ödeneği bundan üç sene önce çok daha az ödeniyordu. Bir defaya mahsus olarak bebek sahibi olan anne ve bebeye destek olarak ödenen emzirme parası her ay ödenmiyor. Bir kerelik ödeniyor ve her yeni doğan bebek için uygulama her defasında geçerli.

Süt Desteği İçin Şartlar Ne?

Bebek emzirme parasını almak için bebeğin ya annesinin ya da babasının son 1 yıl içinde 120 gün sigortalı olarak çalışmış olması, doğum raporunun hastaneden alınmış aslı ve evlenme cüzdanının 4. Ve 5. Sayfalarının fotokopileri Sosyal Güvenlik Kurumu’na götürüldüğü taktirde aynı gün içinde peşin olarak ödenekten faydalanılabiliyor. Devletin en az üç çocuk yapın demecini destekler nitelikte olan uygulamadan geçen sene beş yüz bin anne yararlanmıştı. Yine geçen yıl ödenekten Bağ- Kur sigortalı anneler de yararlanabilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir